Armatura sanitarna w gastronomii - klucz do higieny i efektywności
Odpowiednio dobrana armatura sanitarna stanowi nieodłączny element prawidłowego działania każdej kuchni gastronomicznej. Dobór właściwego wyposażenia zapewnia nie tylko efektywność pracy, ale i bezpieczeństwo gości, personelu, a także zgodność z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.
Producenci, dostosowując się do nieustannie ewoluującego rynku, wprowadzają innowacyjne rozwiązania dla branży gastronomicznej. Ich celem jest przygotowanie oferty niezawodnych, nowoczesnych produktów, które dadzą gwarancję szybszej i wygodniejszej pracy. Profesjonalne przygotowywanie dużej liczby dań wymaga przede wszystkim konkretnych rozwiązań technicznych. Niezależnie od tego czy prowadzisz małą kawiarnię, czy wielką restaurację, odpowiednia armatura jest nieodzownym elementem gwarantującym wysoką jakość obsługi. Mówimy o przemyśle gastronomicznym, zatem nacisk kładziony jest na czystość i higienę. Armatura sanitarna taka jak: zlewozmywaki, baterie, czy nawet umywalki, znacząco wpływa na komfort pracy, dlatego istotne jest, żeby była łatwa w czyszczeniu i odporna na intensywne użytkowanie. W tym artykule przyjrzymy się jej roli i znaczeniu w branży gastronomicznej.
Armaturę sanitarną stosuje się powszechnie w lokalach gastronomicznych, w tym w restauracjach, barach czy innych obiektach zbiorowego żywienia. Chociaż często bywa niedostrzegana, to pełni niezastąpioną funkcję w zapewnieniu komfortu, higieny i efektywności działań lokalu. Są to sprzęty, do których zaliczają się m.in.: baterie zlewozmywakowe, baterie ze spryskiwaczem, krany elektryczne, baterie kolumnowe, wylewki, nalewaki, zawory bezdotykowe, a także podzespoły i dodatki: zawory, złączki, spryskiwacze i niezbędne części montażowe.
Jednak armatura w gastronomii nie służy wyłącznie do pracy w kuchni. Jest ona także niezbędna w toaletach i obszarach dla gości. Wpływa zatem na wizerunek restauracji. Eleganckie i nowoczesne rozwiązania w tym zakresie pomogą podkreślić wysoką jakość usług, a także stworzyć pozytywne pierwsze wrażenie.
Trwałość to podstawa
Najpopularniejszym materiałem armatury przeznaczonej do profesjonalnej kuchni jest stal nierdzewna. Oczywiście, jej największą zaletę stanowi duża odporność na korozję. Ponadto jest łatwa do czyszczenia i charakteryzuje się trwałością. Spryskiwacze wykonane z tego tworzywa są odporne na niskie i wysokie temperatury, środki chemiczne oraz rozmaite uszkodzenia mechaniczne. Używane są również inne materiały, takie jak mosiądz czy miedź, jednak nie są one ani tak powszechne, ani odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak stal. Warto podkreślić, że w miejscach, które pracują na najwyższych obrotach poleca się armaturę typu ?heavy duty?. To produkty cechujące się wysoką wytrzymałością na intensywną pracę. Są one wykonane z trwalszych materiałów, a co za tym idzie, ich funkcjonalność jest większa. Z pewnością sprawdzą się w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach.
Design i funkcjonalność
Nowoczesne technologie wprowadziły wiele innowacji usprawniających pracę zarówno w profesjonalnej kuchni, jak i na restauracyjnym zapleczu. Przykładem są choćby czujniki ruchu w kranach, które automatycznie włączają i wyłączają wodę, zapewniając jednocześnie oszczędność i poprawę standardu higieny. Bateria uruchamiana jest bezdotykowo, wystarczy umieścić dłonie w zasięgu sensora znajdującego się w wylewce, co powoduje automatyczny wypływ wody i jej zatrzymanie z chwilą odsunięcia rąk. Eliminuje to konieczność posługiwania się przez użytkownika uchwytem. Warto je zastosować przede wszystkim w toaletach dla gości, gdyż tego typu rozwiązanie gwarantuje mniejsze zużycie wody oraz zapewnia higienę. Z kolei w kuchni można zastosować przełączniki nożne, które są zarówno oszczędne, jak i wygodne w użyciu.
CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<