Dyrektywa SUP wchodzi w życie
Restauracje w całej Unii Europejskiej od 1 lipca 2024 roku są zobowiązane do zapewnienia gościom opakowań alternatywnych umożliwiających wielokrotny użytek. To efekt dyrektywy SUP (Single Use Plastic), przegłosowanej przez Unię Europejską w maju 2023 roku.
Jak zaznacza Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dyrektywa ma na celu ograniczenie stosowania najbardziej zanieczyszczających środowisko produktów, jak również wszystkich produktów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych oraz narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne. Według szacunków produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych objęte środkami niniejszej dyrektywy stanowią około 86 proc. produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych znajdowanych na plażach w Unii Europejskiej.
Zgodnie z dyrektywą, państwa członkowskie UE są zobowiązane do wprowadzenia zakazów i innych środków mających na celu ograniczenie użycia tych produktów.
Jak podkreślają eksperci, dyrektywa SUP promuje rozwój alternatywnych rozwiązań i produktów przyjaznych dla środowiska. Propaguje podejścia wspomagające gospodarkę o obiegu zamkniętym, które dają pierwszeństwo zrównoważonym i nietoksycznym produktom wielokrotnego użytku i systemom ponownego użycia.
Ustawa ma zatem na celu zapobieganie powstawaniu odpadów z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i ograniczenia ich negatywnego oddziaływania na środowisko.
Najważniejsze obowiązki wynikające z ustawy:
Wprowadzający napoje w jednorazowych pojemnikach z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 l (butelki i kartony) (wejście w życie od 1 lipca 2024 roku) jest obowiązany do:
- stosowanie zakrętek i wieczek wykonanych z tworzyw sztucznych trwale przymocowanych do tych pojemników.
Wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje będących butelkami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 l, jest obowiązany do:
- zapewnienia, aby opakowania te, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych, zawierały udział wagowy wynoszący co najmniej:
- od 2025 roku - 25 proc. tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, jeżeli głównym składnikiem tych opakowań jest politereftalan etylenu;
- od 2030 roku - 30 proc. tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.
Dodatkowo od lipca 2024 roku lokale mają obowiązek oferować konsumentom opakowania alternatywne - kubki i pojemniki na posiłki wielorazowego użytku lub takie, które są wykonane z materiałów innych niż tworzywa sztuczne.
Źródł: gov.pl