
Dzień Karmelu już dziś!
Czy wiecie, że 5 kwietnia obchodzi się Dzień Karmelu? To prawdziwe kulinarne święto dla wszystkich miłośników słodyczy.
Proces powstawania karmelu nie jest skomplikowany. Cukier poddany działaniu wysokiej temperatury topi się, tworząc szklistą, ciągnącą się masę, która twardnieje prawie od razu po ostygnięciu. Wszystko dzięki karmelizacji, którą, jako pierwsi, mieli stosować już w X wieki Arabowie.
Karmel został spopularyzowany jako aromatyczny, słodki dodatek do dań i napojów w Europie. Choć historia tego przysmaku sięga setek lat wstecz, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a cukiernicy nadal chętnie wykorzystują go w swoich wyrobach. Znajduje także zastosowanie w gastronomii.
Obecnie równie popularna jest solona odmiana karmelu. Mało kto wie, że taka forma tej słodyczy była już znana od koniec lat 70. ubiegłego wieku! Wszystko za sprawą francuskiego, a jakże, cukiernika i karmelarza. Mowa o Henri Le Roux, który zaprezentował niecodzienny deser - solony, maślany karmel z dodatkiem orzechów. Jego ważnym składnikiem było półsłone francuskie masło. Deser ten otrzymał tytuł "Najlepszej słodyczy we Francji" na paryskim Salon International de la Confiserie.