Dzień Wegetarian
11 stycznia swoje święto obchodzą wielbiciele kuchni roślinnej. Wegetarianie podkreślają, że dieta wegetariańska to nie tylko sposób odżywiania, ale i styl życia.
Obecnie restauratorzy zauważają rosnące zainteresowanie kuchnią roślinną. Jest ono większe niż kiedykolwiek do tej pory. Dość powiedzieć, że w Europie coraz więcej osób przechodzi obecnie na którąś z diet roślinnych. Nie ma tu jednak jednego wzorca żywieniowego. Co oznacza dieta roślinna? Krótko mówiąc, oznacza dietę, która w większości opiera się na żywności roślinnej lub roślinnych zamiennikach produktów mięsnych, a z produktów pochodzenia zwierzęcego czerpie niewiele albo nie zawiera ich wcale. Przez WHO wegetarianizm jest traktowany jako zbiór diet roślinnych, które mogą się od siebie nieco różnić. Wyróżniamy:
- diety wegańskie: pomijają wszystkie produkty zwierzęce, w tym mięso, nabiał, ryby, jaja i miód,
- diety laktowegetariańskie wykluczają mięso, ryby, drób i jaja, zawierają produkty mleczne, takie jak mleko, ser, jogurt i masło,
- diety laktoowowegetariańskie zawierają jaja i nabiał, ale nie mięso ani ryby,
- diety owowegetariańskie wykluczają mięso, drób, owoce morza i nabiał, ale dopuszczają jajka,
- diety peskowegetariańskie (lub peskatariańskie) obejmują ryby, nabiał i jaja, bez mięsa,
- diety semiwegetariańskie (lub fleksitariańskie) są przede wszystkim wegetariańskie, jednak zawierają mięso, nabiał, jaja, drób i ryby jako spożywane okazjonalnie lub w małych ilościach.
Ważne, abyś, jako restaurator czy szef kuchni, zdawał sobie sprawę z tego, że przechodzenie na dietę roślinną Twoich gości odbywa się nie tylko z powodów etycznych (dobrostan zwierząt, zmiany klimatu), lecz i ze względów zdrowotnych. Dlatego doskonale byłoby zapewnić im różnorodne opcje roślinne w menu Twojego lokalu, o ile nie serwujesz wyłącznie dań dla mięsożerców.