Festiwal Rodzin Biznesowych
To ważne wydarzenie w polskiej historii biznesu! Ze względu na kontekst historyczny zdolność do czerpania z mądrości przodków-pionierów-założycieli firm rodzinnych wykluwa się na naszych oczach. Bogactwo tych doświadczeń nie sprawia jednak, że zmiana pokoleniowa jest prosta: sukcesja wciąż jest wyzwaniem.
Z badań Instytutu Biznesu Rodzinnego wiemy też, że aż 78 proc. dorosłych dzieci właścicieli chce zakładać własne firmy! Czym więc może być w szerszym aspekcie transfer przedsiębiorczych wartości? Jak wprowadzać do rodziny biznesowej trzecie pokolenie?
- Właściciel rodzinnego biznesu, "sadzi drzewa, które go przeżyją". Ze względu na swoje zaangażowanie i długoterminową orientację podejmuje ryzyko i robi rzeczy, które mogą wydawać się sprzeczne z dotychczasową wiedzą o zarządzaniu. Ten sposób myślenia wpływa na sposób prowadzenia firmy, zwiększa determinację, wolę rozwoju i trwania przez pokolenia. Niekoniecznie nawet samej firmy, a pomnażanej własności i siły, która może wynikać z tego kapitału - mówi dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego oraz pomysłodawca i inicjator Festiwalu.
Dziedziczymy sukcesy i porażki, marzenia i plany, życiowe lekcje i traumy, które w każdej swojej odsłonie są najprawdziwszymi skarbami, jeżeli trwamy jako biznesy, jeżeli potrafimy wprowadzić do naszej rodziny harmonię, jeżeli potrafimy działać razem, w imię dobra.
Jak mawia dr Oetker: Każda firma rodzinna ma tę samą ogromną siłę, która może być też jej największą słabością: rodzinę! To ważne, by rodziny biznesowe dbały nie tylko o profesjonalizację firm, ale też harmonię rodziny i profesjonalne ułożenie ładu rodzinnego, którego mechanizmy mogą to ułatwiać. Tam, gdzie pojawia się własność, majątek, bogactwo, mogą pojawić się również napięcia w rodzinie. Dlatego ważne jest zaprojektowanie w tym obszarze bezpiecznych rozwiązań, które zadziałają prewencyjnie.
Właśnie tej perspektywie Instytut Biznesu Rodzinnego poświęca Festiwal Rodzin Biznesowych: tym razem do międzygeneracyjnego spotkania zaprasza całe rodziny biznesowe, które w otoczeniu natury i życzliwej społeczności family business pragną rozwijać się i odkrywać swoją prawdę, swoją moc, swoje korzenie. O swoich doświadczeniach przedsiębiorcy opowiedzą w panelach dyskusyjnych w wydarzeniach w okolicy Inowrocławia (19/20 kwietnia), w okolicy Warszawy (10/11 maja) oraz okolicy Wrocławia (17/18 maja).
Wiosenne spotkania to moc dyskusji, panelowych spotkań i w dużej części kreatywne warsztaty. Nie chodzi tu o znalezienie odpowiedzi, chodzi o znalezienie właściwego pytania! Dyskusje z ekspertami pomogą określić miejsce, w jakim znajduje się dana rodzina właścicielska i wskażą najważniejsze kroki na najbliższe miesiące i lata. Zmiana pokoleniowa, strategia, internacjonalizacja, profesjonalizacja biznesu, fundacja rodzinna, family office, aniołowie biznesu, komunikacja i rozwiązywanie sytuacji konfliktowych w rodzinie - to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas Festiwalu.
Więcej: www.FestiwalRodzinBiznesowych.pl