Jabłko oficjalnym owocem polskiej prezydencji w Radzie UE
Do Brukseli wyruszył pierwszy transport jabłek prosto z sadów grójeckich. Polskimi owocami będą częstowani uczestnicy szczytów i posiedzeń związanych z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej - poinformowano w czwartek na stronie polskiej prezydencji. Zawarto umowę na dostarczenie ponad 82 tys. sztuk jabłek.
Polska jest największym producentem jabłek w Europie i czwartym co do wielkości na świecie. W naszym kraju znajduje się 150 tys. hektarów sadów jabłoniowych - najwięcej w Unii Europejskiej - poinformował resort rolnictwa. Przekłada się to na 80,5 tys. sadów i ok. 4 mln ton rocznej produkcji tych owoców. W 2023 roku eksport jabłek wyniósł 817 tys. ton. Natomiast jabłka ekologiczne rosną w 5,5 tys. ha sadów, które produkują ok. 172 tys. ton takich owoców.
Na portalu polskiej prezydencji przekazano, że w środę wyruszył pierwszy transport jabłek. Pochodzą one z regionu grójeckiego, gdzie uprawiane są od prawie 500 lat. Mają słodki smak i wyraźny aromat, a także bardzo wyraźny rumieniec, świadczący o wysokiej zawartości barwników - dodano.
- Polskimi jabłkami będziemy częstować uczestników najważniejszych wydarzeń, które w ramach prezydencji będą odbywać się w Polsce i Brukseli. W ten sposób uczestnicy tych wydarzeń będą mogli poznać niepowtarzalny smak i docenić najwyższą jakość jabłek grójeckich - podkreśliła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, pełnomocnik Ministra do spraw Unii Europejskiej ds. Przygotowania i Sprawowania przez RP Przewodnictwa w Radzie UE.
W 2011 roku nazwa "jabłka grójeckie" została wpisana do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) - poinformowano w komunikacie zamieszczonym na portalu.