Kuchnia roślinna dla każdego

Kuchnia roślinna dla każdego

Popularność kuchni roślinnej z roku na rok wzrasta. Widać to zwłaszcza w upodobaniach gości oraz powstających jak grzyby po deszczu lokalach serwujących ten rodzaj kuchni. Dziś niemal w każdej restauracji, bez względu na ofertę, przeglądając menu, trafimy na przynajmniej kilka propozycji dla wegan i wegetarian. I to nie tylko w znanym, wielkomiejskim lokalu. Z czego wynika zainteresowanie opcjami wege?

Kreatywność polskich szefów kuchni nie przestaje zaskakiwać. Polscy przedstawiciele branży gastronomicznej nie ustają w wysiłkach, by proponować gościom coraz bardziej zróżnicowany wybór dań. Smaczny posiłek w polskiej restauracji zjedzą dziś zarówno miłośnicy porządnego kawałka soczystego mięsiwa, jak i roślinożerni koneserzy pełnowartościowego falafela.

Redefinicja zielonej kuchni

Era sałaty z dressingiem i jałowymi kostkami tofu skończyła się i odeszła w niepamięć, zostawiając po sobie miejsce, w którym zagościły nowe, odważne, wychodzące poza schemat smaki. Wegańskie sushi, steki z kalafiora, a może wege deser w postaci wegańskiej panna cotty z sosem malinowym? To zaledwie kilka przykładów, na które trafimy, odwiedzając lokale gastronomiczne. W ciągu kilkunastu lat zmieniło się nie tylko nasze podejście do kuchni roślinnej, ale także nasze oczekiwania. Ponadto restauratorzy i szefowie kuchni, obserwując rozwój rynku, przygotowali menu, które sprosta wymaganiom, zapewniając gościom zróżnicowane doświadczenia kulinarne na najwyższym poziomie.

Osoby, które dążą do ograniczenia jedzenia dań mięsnych lub z innych powodów nie spożywają mięsa i jego pochodnych, choćby ze względu na chęć ograniczenia cierpienia zwierząt lub czynniki wynikające z przekonań religijnych, mogą dziś przebierać wśród licznych propozycji. Dania wykluczające mięso i produkty odzwierzęce przestały być jedynie modnym dodatkiem, prezentowanym w karcie w formie ciekawostki. Pokazują to liczby. Jak wskazuje "Raport Food Trendów Pyszne.pl 2023/24. Fakty, liczby i trendy dotyczące jedzenia", ponad 26 proc. zamówień z tego okresu stanowiły dania wegetariańskie, z czego 8,6 proc. to dania wegańskie. Jakie potrawy znalazły się w czołówce ulubionych dań wegetariańskich Polaków? Pierwsze miejsce zajęła pizza margherita. Na drugim stopniu podium uplasowały się pierogi ruskie, a miejsce trzecie zajęła sałatka grecka. Z kolei wśród dań wegańskich niekwestionowanym królem był falafel, drugie miejsce w tej klasyfikacji zajęły sajgonki, natomiast podium zamknęła zupa miso.

Rynek zalała ponadto fala zamienników mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. W ofercie dostawców nie brakuje zarówno roślinnych zamienników białka, jak i nabiału, począwszy od wegańskiej alternatywy dla masła i jogurtów do roślinnych napojów bezmlecznych oraz wegańskich majonezów, śmietanki, serów, a nawet lodów. Zainteresowanie roślinnymi napojami, takimi jak napój migdałowy, kokosowy, owsiany, sojowy i ryżowy widać zwłaszcza w ofertach kawiarni oraz cukierni. Goście poszukujący alternatywy dla tradycyjnego mleka nie muszą się martwić, chcąc wypić ulubioną zabielaną kawę lub herbatę, a osoby poszukujące wypieków i ciast, w których nie sposób doszukać się żadnych produktów odzwierzęcych, także znajdą coś dla siebie. To, co dawniej budziło zdziwienie oraz ciekawość, dziś stało się normą.

Jeszcze kilka lat temu można było natknąć się na liczne wzmianki, w których jasno rysował się obraz, w którym takie produkty stanowiły nowinkę na rynku. Wielu nie wróżyło im przyszłości, wskazując, że to moda, która wkrótce przeminie. Jednak rosnące zainteresowanie oraz dążenie do życia w duchu zrównoważonego rozwoju sprawiły, że to produkty, które na stałe wpisały się w nasze menu.

CAŁY ARTYKUŁ <KLIKNIJ TUTAJ>