Nieletni a sprzedaż alkoholi bezalkoholowych

Nieletni a sprzedaż alkoholi bezalkoholowych

Użyta w tytule gra słów nie jest przypadkowa. Polski rynek zalewają nie tylko popularne od co najmniej kilku lat piwa bezalkoholowe, ale także bezalkoholowe odpowiedniki mocniejszych alkoholi. Jedna ze znanych influencerek promuje bezalkoholowy gin własnej produkcji, do stałej oferty sklepów i restauracji weszły wina bezalkoholowe. Produkowana jest także bezalkoholowa wódka. To trend, który każe zastanowić się nad zasadami, jakie rządzą procesem ich sprzedaży.

Czy w takim wypadku potrzebne jest zezwolenie na sprzedaż alkoholu? Czy tego typu napoje można podawać nieletnim? Czy nieletni mogą zajmować się ich sprzedażą? W ich nazwie wyraźnie wybrzmiewa słowo alkohol. Jak to jest z tymi alkoholami bezalkoholowymi?

Definicja ustawowa

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi napojem alkoholowym jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 proc. objętości alkoholu. Oznacza to, że każdy napój zawierający poniżej 0,5 proc. alkoholu, nawet jeżeli stężenie alkoholu nie wynosi 0,0 proc., zgodnie z prawem jest napojem bezalkoholowym i, co ważne, nie podpada pod definicję ustawy.

Dlaczego właśnie w ten sposób została ustalona granica zawartości alkoholu odróżniająca napoje alkoholowe od bezalkoholowych? Odpowiedź jest prosta ? alkohol zawierają nie tylko napoje alkoholowe w postaci wina, piwa czy wódki, ale i wiele innych produktów spożywczych, w tym np. kefir czy sok z winogron. Napoje zawierające mniej niż 0,5 proc. alkoholu zawierają śladowe ilości - 0,5 proc. to górna granica, zazwyczaj zawartość alkoholu praktycznie pozostaje na granicy wykrywalności.

Skoro ustaliliśmy, że napoje zawierające mniej niż 0,5 proc. alkoholu nie są napojami alkoholowymi w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, wniosek jest taki, że aby sprzedawać w swojej restauracji piwo czy wino bezalkoholowe nie potrzebujesz zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Skąd biorą się kontrowersje?

Sprzedaż alkoholu bezalkoholowego nieletnim przez nieletnich

Jak zapewne wiesz, jednym z warunków korzystania z zezwolenia na sprzedaż alkoholu jest zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim. Ustawa daje także sprzedawcy prawo do weryfikowania wieku nabywcy poprzez żądanie okazania dokumentu potwierdzającego wiek.Nieprzestrzeganie tego zakazu może skończyć się cofnięciem udzielonego Ci zezwolenia na sprzedaż alkoholu. To przestępstwo, za które możesz zostać ukarany karą grzywny.

Warto wspomnieć, że osoby nieletnie, a jeżeli chodzi o prawo pracy, powinnam napisać młodociane, nie mogą zajmować się sprzedażą alkoholu. Prace związane z produkcją, sprzedażą i konsumpcją napojów alkoholowych, w tym obsługa konsumentów w zakładach gastronomicznych, znajdują się na liście prac wzbronionych do wykonywania przez młodocianych pracowników. Sądzę, że ani taki wniosek, ani taki kształt przepisów prawa nikogo nie dziwi. Skoro zabronione jest sprzedawanie i podawanie napojów alkoholowych nieletnim, zabronione musi być także sprzedawanie i podawanie ich przez nieletnich. Takie zachowanie również może zatem zostać ukarane - stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone karą grzywny do 30 000 złotych.

CAŁY ARTYKUŁ <KLIKNIJ TUTAJ>