Nowe zasady sprzedaży grzybów
Ministerstwo Zdrowia chce zmienić przepisy dotyczące sprzedaży grzybów. Chodzi o regułę dotyczącą przechowywania grzybów. Zmiana ma przyczynić się do ograniczenia marnowania żywności.
Obecnie maksymalny okres przechowywania świeżych grzybów dopuszczonych do obrotu wynosi 48 godzin w temperaturze do 10 st. Celsjusza. Ministerstwo chce znieść ten przepis. Świeże grzyby dopuszczone do handlu będą mogły być przechowywane dłużej. Przewiduje to przekazany do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia. Zmiana wpłynie na ograniczenia marnowania żywności.
Właśnie taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy.
"Na potrzebę zmiany wzoru atestu na grzyby świeże wskazują przedstawiciele branży grzybiarskiej" - tłumaczy resort. Grzybiarze twierdzą, że przepis jest niedostosowany do aktualnych warunków rynkowych. "Od czasu wprowadzania tego wzoru do użytku znaczącym zmianom uległ obrót grzybami świeżymi, rosnącymi w warunkach naturalnych, a także zmienił się również sposób konfekcjonowania grzybów świeżych, rosnących w warunkach naturalnych, ich pakowania, przechowywania i transportu, który odbywa się w warunkach chłodniczych dla zachowania jak najlepszej jakości i trwałości produktów" - podaje resort w ocenie skutków regulacji.
Po wprowadzeniu tej zmiany klasyfikator grzybów lub grzyboznawca, wydając atest na grzyby świeże, będzie stwierdzał, że w dniu wystawienia atestu grzyby są określonego gatunku oraz nie budzą zastrzeżeń pod względem zgodności gatunkowej i cech organoleptycznych. To się nie zmieni. Ale odpowiedzialny za odpowiednie warunki przechowywania grzybów, ich transportu i sprzedaży, będzie podmiot działający na rynku spożywczym.
Sprzedaż świeżych grzybów zostanie tym samym objęta takimi samymi zasadami jak sprzedaż świeżych owoców i warzyw. Ich ocena przydatności do sprzedaży - m.in. pod względem cech organoleptycznych - należy do podmiotów wprowadzających je do obrotu. "Wprowadzana zmiana ułatwi logistykę towarów i wyeliminuje konieczność wycofywania grzybów z obrotu po upływie terminu ważności atestu, a tym samym przyczyni się do ograniczenia marnowania żywności" - ocenia ministerstwo. W Polsce marnuje się rocznie ok. 4,8 mln ton żywności.