Nowe zmiany w podatkach

Nowe zmiany w podatkach

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej obejmuje zmiany związane z postępowaniem podatkowym. Dotyczą one m.in. podatku PIT i CIT oraz przepisów o doręczeniach elektronicznych, a także obniżenia kar za niewłaściwe wykonywanie obowiązków dotyczących raportowania schematów podatkowych.

Zaproponowane zmiany w nowelizacji Ordynacji podatkowej skupiają się poprawie relacji między podatnikami a organami podatkowymi, zwiększeniu efektywności działania organów podatkowych, a także na doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budziło do tej pory wątpliwości. Czego dotyczą zmiany?

Nowelizacja obejmie m.in. dostosowanie przepisów o doręczeniach elektronicznych. Nowe zasady mają ułatwić zakładanie adresu e-Doręczeń oraz poprawić współpracę między systemami. W planach jest także stworzenie nowego katalogu podmiotów publicznych. Ponadto system zostanie też zintegrowany z aplikacją mObywatel, dzięki czemu będzie można odbierać urzędowe wiadomości na telefonie.

Z kolei projekt dotyczący deregulacji PIT i CIT zakłada zmianę dla firm, które zainwestowały w Polskiej Strefie Inwestycji lub specjalnej strefie ekonomicznej. Korzyść wynika ze zwolnienia z podatku CIT - projekt przewiduje, że przedsiębiorca, któremu cofnięto decyzję o wsparciu lub zezwolenie, zwracałyby wyłącznie tę pomoc (zwolnienie z podatku), które zdążył wykorzystać, a nie całą pomoc bez względu na to, czy została ona już wykorzystana.

Kolejna zmiana dotyczy spółek jawnych, które nie będą musiały co roku informować o wspólnikach w sytuacji, gdy skład wspólników w takiej spółce się nie zmienił. Podatkowe grupy kapitałowe natomiast nie będą traciły statusu podatnika CIT w przypadku, gdy dokonają transakcji kontrolowanych z podmiotami powiązanymi spoza grupy na warunkach nierynkowych. Obecnie taka transakcja wiąże się z utratą przez PGK statusu podatnika CIT.