Nowy rok i nowe opłaty

Nowy rok i nowe opłaty

Nadchodzi Nowy Rok, a wraz z nim wielu restauratorów zostanie obciążonych nowymi opłatami związanymi z wykorzystywaniem kubków i opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych. Opłaty to nie wszystko. Dojdą nowe przepisy związane z obowiązkiem prowadzenia ewidencji, odpowiedniej modyfikacji systemu sprzedaży na kasach fiskalnych oraz koniecznością składania odpowiednich sprawozdań. Nie zdziwi Cię pewnie, że na razie planowane rozwiązania budzą pytania i wątpliwości, które z pewnością rozwiązane zostaną dopiero w praktyce, gdy opłaty będą naliczane oraz odprowadzane do urzędu. Mimo to spróbuję, choć w minimalnym zakresie, przybliżyć Ci, jakie obowiązki mogą dotyczyć Cię wraz z nadejściem 1 stycznia 2024 roku.

Tworzywo sztuczne - jedno drugiemu nierówne

Na wstępie musisz wiedzieć, że niektóre rodzaje tworzyw sztucznych oraz produktów z nich wykonanych są objęte całkowitym zakazem wprowadzania na rynek. Dotyczy to talerzy, sztućców, słomek, mieszadełek do napojów, pojemników i kubków na napoje, w tym zakrętek i wieczek wykonanych z polistyrenu ekspandowanego, a także pojemników na żywność z pokrywką lub bez, wykonanych z polistyrenu ekspandowanego, stosowanych w celu umieszczania w nich żywności, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia na miejscu lub na wynos. Zaliczamy do nich pojemniki na żywność typu fast food lub inne posiłki gotowe, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzyków oraz paczek i owijek zawierających żywność.

Polistyren, o którym tu mowa, to styropian. Musisz widzieć, że na rynku są opakowania wyprodukowane z różnego rodzaju polistyrenu. Stosowanie polistyrenu ekspandowanego EPS zostało, co do zasady, zakazane w odniesieniu do kubków i pojemników na napoje oraz pojemników na żywność, choć, oczywiście, będą one dostępne w handlu do czasu ich wyprzedaży. Innym rodzajem polistyrenu jest polistyren ekstrudowany XPS. Nadal będzie można używać go do pakowania żywności i napojów. Jednak konieczne będzie pobieranie z tego tytułu opłaty i odprowadzenie jej do urzędu.

W tym miejscu dodam, że za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych należy uznać także produkty jednorazowego użytku wykonane wyłącznie z papieru i kartonu, o ile będą miały wykładzinę lub powłokę z tworzywa sztucznego. Jak się łatwo domyślić, takie rozróżnienie powoduje, że za opakowania z tworzyw sztucznych trzeba będzie uznać większość pudełek papierowych czy kartonowych, w których stosuje się właśnie taką powłokę, czy też wykładzinę z tworzywa sztucznego, która zapewnia ochronę przed wodą czy tłuszczem.

Tzw. opłata konsumencka

Wracając jednak do kwestii opłat - każdy przedsiębiorca prowadzący sklep, hurtownię czy jakikolwiek rodzaj lokalu gastronomicznego, jeśli będzie oferował sprzedaż swoich produktów w opakowaniach jednorazowego użytku wytworzonych z tworzyw sztucznych, zobowiązany zostanie, począwszy od 1 stycznia 2024 roku, do pobrania od swojego klienta stosownej opłaty.

Dlatego nowa opłata potocznie nazywana jest opłatą konsumencką - jej płatność zostanie przerzucona na konsumenta, choć, oczywiście, nie będzie się tak działo zawsze. Równie dobrze można sobie wyobrazić sytuację, w której klientem restauracji czy baru szybkiej obsługi będzie przedsiębiorca, który będzie zamawiał jedzenie dla swoich pracowników lub klientów.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<