Powódź - wielka woda zalewa restauracje

Powódź - wielka woda zalewa restauracje

Powódź, która dotknęła Dolny Śląsk i Opolszczyznę, przybiera na sile, powodując coraz większe utrudnienia. Z żywiołem walczą zarówno mieszkańców, jak i lokalny biznes, w tym przedsiębiorcy i restauratorzy.

W powiecie kłodzkim, w Stroniu Śląskim, doszło do przerwania tamy, co doprowadziło do zalania okolicznych terenów, a do miejscowości takich jak Lądek-Zdrój nie można dojechać. W powiecie nyskim, w Głuchołazach, napór wody zniszczył tymczasowy most, odcinając połączenie komunikacyjne. W Kłodzku ulice są pod wodą - w zalanych częściach miasta poziom wody waha się od 50 cm do 1,5 metra - podaje PAP.

Wiele miejscowości zmaga się z zalanymi ulicami, budynkami mieszkalnymi oraz lokalami usługowymi. Z dramatyczną sytuacją mierzą się między innymi właściciele restauracji w Kłodzku.

- Ratujemy, co możemy, dorobek naszego życia, wszyscy ludzie tu są dobrej woli, znajomi, i nam pomagają - mówiła w sobotę cytowana przez portal tvn24 Agnieszka Błońska-Majdańska, właścicielka restauracji Nota Bene w Kłodzku. - Niestety, poziom wody był tak wysoki w niedzielę, że zalało budynek. Wczoraj byłam pełna optymizmu i myślałam, że się skończy tylko podtopieniem. Niestety, poszło wszystko, nie mamy szans na nic - powiedziała właścicielka lokalu gastronomicznego. - W nocy podjechaliśmy, już nas nie wpuścili, powiedzieli, że to grozi, oczywiście. No nic, no miałam nadzieję, że coś zostanie, ale nic nie zostanie - dodała.

W odpowiedzi na kryzys, premier zlecił ministrowi finansów przygotowanie środków na natychmiastową pomoc doraźną oraz na usuwanie skutków powodzi. Wojewodowie Dolnego Śląska i Opolszczyzny będą koordynować wypłaty zasiłków, które mają być realizowane przez gminy.

- Jeszcze wczoraj zostali zobowiązani przeze mnie, by jak najszybciej i w maksymalnie uproszczony sposób doprowadzić do wypłaty zasiłków - powiedział w niedzielę w Katowicach cytowany przez PAP minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Pomoc wspomniana przez premiera jest regulowana ustawą z 2011 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Przewiduje ona możliwość wypłaty zasiłków dla poszkodowanych, czyli wszystkich (osoby, firmy, organizacje), którzy wskutek powodzi doznali szkód majątkowych lub stracili możliwość korzystania z posiadanej nieruchomości.

Zarówno władze lokalne, jak i rząd zapewniają, że będą podejmowane dalsze kroki, aby wspierać odbudowę infrastruktury i przywracanie normalności w regionach dotkniętych powodzią.

Obecnie trwa monitorowanie poziomu wód, by zminimalizować skutki kolejnych możliwych opadów.