Z ekologią za pan brat

Z ekologią za pan brat

Gdy wszyscy szukamy oszczędności, ona stoi tuż za rogiem. Wystarczy się wychylić, a staniemy z nią oko w oko. Co więcej, nie chodzi o zaciskanie pasa, lecz o stosowanie rozsądnych oraz zrównoważonych rozwiązań przynoszących korzyści dla lokalu i środowiska.

Świat ewoluuje. Zmiany pór roku to już przeżytek. Zresztą czy w czasach, w których żyjemy, można jeszcze mówić o czterech porach roku? Ten problem, poruszany w trakcie dyskusji na temat klimatu, może prowadzić do sporów. W końcu przez setki lat to pory roku ustalały tryb życia, sposoby funkcjonowania ? chociażby w kontekście upraw, bez których trudno byłoby odkrywać kolejne produkty, a w efekcie smaki. Strefy klimatyczne zaczynają się przenikać. Lato czy zima nie są już przewidywalne, a o typowej wiośnie czy jesieni powoli możemy już zapomnieć. Zaburzony ład to próba dla świata, dla każdego z nas. Wyzwanie, dzięki któremu wszyscy możemy przyczynić się do większej dbałości o środowisko. Ważne są proekologiczne działania, dzięki którym można ograniczyć zużycie zasobów i sprawić, że środowisko zyska. Jak wprowadzić oraz zoptymalizować je w gastronomii? Sposobów jest mnóstwo i wcale nie wymagają wielkiego wysiłku. Wystarczy chcieć.

Weź głęboki wdech i segreguj

Prowadząc lokal gastronomiczny czy hotel, wyznacznikiem sukcesu powinno być zadowolenie gości. Nie oszukamy jednak rzeczywistości, ponieważ dla właściciela danej placówki równie ważne, co dobre opinie odwiedzających, są zyski. Bez odpowiednich wpływów nie da się prowadzić restauracji w sposób, który wcześniej sobie założyliśmy. Jeśli zyskuje właściciel, zyskać powinien też gość. A co ze środowiskiem naturalnym? Działania w zgodzie z ekologią w gastronomii mają na celu zwłaszcza ograniczenie zanieczyszczeń oraz pobieranie naturalnych zasobów. Co to oznacza? Zysk. Zysk dla środowiska. Gdy połączymy dobro właściciela, zadowolenie gości oraz pozytywny wpływ na środowisko, będzie można mówić o pełnym sukcesie placówki. Co więcej, stanie się ona wzorem, wyznacznikiem dla innych miejsc na gastronomiczno-hotelowej mapie. Troska o dobro naszej planety to już nie tylko trend, a obowiązek. Od czego zacząć? Najwięcej zanieczyszczeń wdychamy, pochłaniając je z powietrza, dlatego, aby zminimalizować tego typu ryzyko w restauracji, przydatne będzie chociażby rutynowe czyszczenie i konserwacja separatorów tłuszczu. Należy także sprawdzać, czy środki czyszczące wykorzystywane na sali oraz w kuchni są odpowiednio przechowywane i czy nie są groźne dla ludzi, a także żywności, która może mieć z nimi kontakt podczas przygotowywania posiłków. Niezwykle ważnym elementem dotyczącym walki z zanieczyszczaniem powietrza jest odpowiednie składowanie odpadów. Bezdyskusyjnie liczy się segregacja czy wyeliminowanie z użytku przepalonego oleju. Taki tłuszcz może zostać odebrany z restauracji przez wyspecjalizowane firmy, które w dodatku są w stanie przetworzyć je w taki sposób, by mogły zostać ponownie wykorzystane. Odpowiednie zagospodarowanie odpadów spożywczych, zużytych olejów kuchennych oraz opakowań pozwala przekształcać je w cenne produkty.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<