Bezpieczna gastronomia - środki czystości i niezbędne czyściwa
W branży gastronomicznej higiena odgrywa kluczową rolę. Wpływa nie tylko na jakość podawanych potraw, ale przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo gości. Właściwe środki czystości i odpowiednio dobrane czyściwa to podstawa funkcjonowania każdej profesjonalnej kuchni.
Gastronomia to sektor, który zobowiązany jest do zachowania najwyższych standardów higieny. Nie tylko z powodów zdrowotnych, ale również ze względu na jakość serwowanych potraw. Im więcej uwagi poświęca się zagadnieniom związanym z czystością, tym wyższa jest jakość proponowanych pozycji z menu. Ponadto nie od dziś wiadomo, że oferta lokalu gastronomicznego powinna iść w parze zarówno z designem wnętrza, jak i utrzymaniem go w porządku. Aby sprostać tym wymaganiom, kluczowe jest zrozumienie różnorodności dostępnych środków czystości oraz czyściw. Warto pamiętać, że czystość to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa i higieny. Dość powiedzieć, że stanowi ona jeden z głównych elementów, na który zwracamy uwagę, wchodząc do restauracji. Nawet najpiękniejszy wystrój lokalu utrzymanego w modnej stylistyce nie zachęci potencjalnych gości do skorzystania z jego oferty, jeśli zauważą, że nie należy on do najczystszych. Brudne podłogi, blaty czy sztućce na pewno odstraszą oraz zniechęcą do skorzystania z naszych usług w przyszłości. Rozwiązaniem tego problemu jest bezwzględna dbałość o porządek w lokalu. Jednak, aby zapewnić odpowiednie warunki, potrzebne są dobrze dobrane detergenty oraz świadomość personelu w tym zakresie.
Wydajność i skuteczność
Rynek oferuje obecnie szereg opcji w zakresie środków czystości. Jak wybrać te najlepsze? Odpowiadając na to pytanie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich przeznaczenie. Dotyczy to zarówno środków myjących, jak i czyściw. Inne zastosowanie mają produkty do czyszczenia powierzchni roboczych, a inne do przyborów kuchennych. Jedno jest pewne - choć wybór jest ogromny, liczy się głównie jakość oraz wydajność. Nie bez znaczenia pozostaje także skuteczność.
Wśród najpopularniejszych środków czystości można wymienić detergenty. To substancje, które nadają się do mycia naczyń, sztućców i przyborów kuchennych. Zawierają składniki usuwające tłuszcze i resztki jedzenia. W profesjonalnej kuchni restauracyjnej zaleca się te o neutralnym pH, aby nie uszkodzić powierzchni sprzętu. Mogą być używane zarówno ręcznie, jak i w zmywarkach przemysłowych. Nie mniej popularne są dezynfektanty, czyli środki chemiczne służące do eliminacji bakterii i innych mikroorganizmów. Niezbędne zwłaszcza w miejscach przechowywania produktów spożywczych. Duże znaczenie mają również preparaty do mycia blatów, blach, pieców, grilli czy innych sprzętów. Zawierają często składniki rozpuszczające tłuszcz oraz kamień. Osad wapienny to zmora wielu kuchni restauracyjnych. Nie obędzie się bez profesjonalnych środków do jego usuwania. Z pewnością przydadzą się do czyszczenia ekspresów do kawy, czajników czy zmywarek. Natomiast jeśli chodzi o środki do czyszczenia podłóg, to należy zaznaczyć, że muszą one być skuteczne, ale nie mogą sprawiać, że powierzchnia posadzki będzie śliska. Oczywiście, podczas przeprowadzania zabiegów czyszczenia, mycia i dezynfekcji kluczowa jest rzetelność. Członkowie personelu powinni na bieżąco dbać o utrzymanie czystości powierzchni oraz sprzętu, nie odkładając tego na później.
Ofertę uzupełniają profesjonalne czyściwa gastronomiczne. Podobnie jak w przypadku środków czystości, ich użycie zależy od materiału sprzętu lub narzędzia. Idealne do zmywania naczyń i usuwania uporczywych zabrudzeń, w tym przywierających resztek jedzenia z garnków i patelni, są gąbki i druciaki. Jednak druciaki z metalu mogą rysować powierzchnie, dlatego warto wybierać te wykonane z delikatniejszego materiału. Nieodzowne w czyszczeniu parkietów oraz blatów są mopy, szczególnie z mikrofibry. Dobrze chłoną wodę i skutecznie usuwają zabrudzenia. Utrzymanie profesjonalnej kuchni w czystości zależy także od używania szczotek i zmiotek, które pozwolą sprzątnąć trudno dostępne miejsca. Z kolei gwarancją higieny są ręczniki papierowe jednorazowego użycia, nadające się zarówno do szybkiego wytarcia rąk, jak i przetarcia blatu po skończonej pracy. Alternatywą dla nich są wielorazowe czyściwa tekstylne.
Ekologia ma znaczenie
Współczesna gastronomia jest nie tylko miejscem serwowania pysznych potraw, ale również przestrzenią, w której coraz większy nacisk kładzie się na ekologię i dbałość o środowisko. Jednym z aspektów troski jest stosowanie ekologicznych środków czystości. Jest to istotne zwłaszcza w lokalach gastronomicznych, gdzie produkty spożywcze są w ciągłym kontakcie z powierzchniami. Wobec tego równie ważne, co skuteczność w usuwaniu konkretnych rodzajów zabrudzeń, jest używanie preparatów, które nie zaszkodzą zdrowiu. Nie dziwi w tym przypadku wzrost znaczenia ekologii. Coraz więcej kucharzy wybiera środki czystości oraz czyściwa przyjazne dla środowiska, które są biodegradowalne, a także nie szkodzą ekosystemowi.
? Mówiąc o profesjonalnych czyściwach kuchennych, które powstają zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju, należy przeanalizować cały cykl ich życia: od produkcji, po utylizację. Ważne, aby sprawdzić czy proces ich powstawania odbywa się w sposób oszczędzający energię i surowce, a działania podejmowane przez danego producenta nie wpływają negatywnie na środowisko. Kolejną rzeczą wartą uwagi przy wyborze czyściw jest biodegradowalność lub kompostowalność produktów. W ofercie Tork są czyściwa w 99 proc. wykonane z biomateriałów. Znaczenie ma także sposób pakowania produktów, np. rezygnacja z plastikowych komponentów na rzecz opakowań z tektury nadającej się do recyklingu. Zrównoważone produkty są często opatrzone informacją o certyfikatach potwierdzających spełnianie określonych standardów. Przykładem takiego oznakowania jest certyfikat Oeko-Tex Standard 100 ? mówi Wojciech Nizio, Regional Brand Activation Manager marki Tork.
Warto podkreślić, że organiczne środki czystości zazwyczaj nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak ftalany i parabeny. Dzięki temu są one bezpieczne zarówno dla pracowników gastronomii, jak i dla gości. Chociaż tego typu środki mogą być nieco droższe na początku, ich długotrwałe stosowanie z pewnością przyniesie oszczędności, zwłaszcza, gdy uwzględnimy koszty związane z naprawą sprzętu uszkodzonego przez agresywne chemikalia.
Wygoda i higiena
Współczesne restauracje, kawiarnie i bary muszą spełniać surowe wymagania sanitarne w celu zapewnienia bezpieczeństwa gości. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest korzystanie z profesjonalnych dozowników środków czystości. Ich największą zaletę stanowi gwarancja dokładnego dozowania detergentów. To nie tylko redukuje marnotrawstwo produktu, ale także minimalizuje koszty, a także pomaga w zachowaniu spójnej jakości mydła i dezynfektantów. Używanie tego typu narzędzi poprawia bezpieczeństwo pracowników. Przechowywanie skoncentrowanych środków czystości w niesprawdzonych pojemnikach może być niebezpieczne. Dozowniki wyraźnie zmniejszają ryzyko przypadkowego wylania czy wchłonięcia przez skórę, zapewniając jednocześnie odpowiednie stężenie środka. Dzięki stałej dawce detergentu naczynia, sztućce, blaty oraz powierzchnie robocze są zawsze dokładnie umyte. Ponadto precyzyjne dozowanie oznacza, że nie ma konieczności dodatkowego płukania, co w konsekwencji prowadzi do mniejszego zużycia wody. Nowoczesne dozowniki są wyjątkowo proste w obsłudze. Większość modeli posiada intuicyjne systemy, które minimalizują błąd ludzki i zapewniają właściwe stężenie środka czystości.
Wybieraj z głową
Przy wyborze odpowiednich substancji myjących czy czyściw, warto zwrócić szczególną uwagę na certyfikaty. Dotyczy to głównie ekologicznych środków czystości. Wiele z nich posiada certyfikaty potwierdzające ich skład, a także wpływ na środowisko. Przykłady takich certyfikatów to Ecolabel oraz Ecocert. Należy czytać etykiety i wybierać produkty, których skład jest wolny od szkodliwych chemikaliów. Oczywiście, warto również zasięgnąć opinii innych restauratorów oraz pracowników branży gastronomicznej, którzy stosują dane środki czystości.
Higiena w gastronomii to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim odpowiedzialność wobec gości lokali gastronomicznych. Odpowiednio dobrane środki czystości i czyściwa dają pewność, że każda restauracja, kawiarnia czy bar mogą sprostać najwyższym standardom czystości, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo i zdrowie swoich gości.
Właściwy wybór środków myjących i czyściw w branży gastronomicznej to klucz do zachowania higieny i bezpieczeństwa. Ważne jest zatem ich regularne używanie oraz dostosowywanie do potrzeb konkretnego miejsca.
Wpływ na higienę urządzeń maja? także czynniki, takie jak zastosowany materiał czy rozwiązania konstrukcyjne. Do zapewnienia czystości w restauracji konieczne jest więc nie tylko używanie profesjonalnych środków czystości, ale i przekazanie personelowi instrukcji dotyczących ich prawidłowego użytkowania oraz stosowania się do nich. Znaczenie ma również odpowiedni sposób przechowywania.