Catering dietetyczny - kreatywność zamknięta w pudełku

Catering dietetyczny - kreatywność zamknięta w pudełku

Zbilansowana dieta i oszczędność czasu dla zamawiających. Dbałość o każdy szczegół oraz wyzwanie dla komponujących menu, aby zestawieniu dań nie zarzucić monotonii. Odmienne punkty widzenia, którym przyświeca jeden cel ? różnorodność cateringu dietetycznego.

Złożoność posiłków zjadanych przez nas każdego dnia gwarantuje nam różnorodność spotykanych smaków. Któż chciałby, dzień w dzień, jeść to samo? Oczywiście można powiedzieć, że nie wyobrażamy sobie dnia bez filiżanki kawy czy herbaty. Zgoda! Niektóre elementy naszego jadłospisu wydają się niezmienne. Bez nich nie jesteśmy w stanie funkcjonować na sto procent. Jednak warto dać sobie szansę na zmianę, otworzyć się na nowe i nie bać się wyzwań dotyczących przetasowań wśród nawyków. Od wszystkiego, do czego się przyzwyczailiśmy - krok po kroku - da się odejść, jednocześnie wprowadzając do codziennego jadłospisu nowinki, które wcześniej odrzucilibyśmy bez wahania. Jednym ze sposobów, aby oszczędzając czas, zbilansować dietę, a zarazem dać szansę zaistnienia w menu sezonowym daniom, jest decyzja o wyborze oferty cateringu dietetycznego.

Nie ma miejsca na nudę

Zmiana codziennego trybu jedzenia na rzecz funkcjonowania w ramach dań z cateringu, to nie tylko wyzwanie dla osób, które z niego korzystają, ale przede wszystkim dla szefów kuchni odpowiedzialnych wraz z dietetykami za ułożenie menu odpowiedniego dla wymagających zamawiających. Po pierwsze dania nie mogą się zbyt często powtarzać. Po drugie warto, aby w ciągu jednego dnia posiłki różniły się od siebie strukturą i wyrazistością smaku. Po trzecie, by zachować odpowiednią kaloryczność dań. Różnorodność cateringu dietetycznego to okazja do prezentacji przez szefa kuchni jego kreatywnego podejścia do jedzenia. Tutaj nie ma miejsca na nudę, a szef kuchni staje się prawdziwym artystą. Nie dość, że powinien stworzyć kartę dań, która będzie interesująca dla sporego grona potencjalnych gości, to musi pamiętać, że pakowane posiłki muszą się dobrze prezentować. Przy tworzeniu listy dań na konkretny dzień czy tydzień, dobrze zwrócić uwagę na wplatanie do posiłków lokalnych produktów, a tym bardziej produktów sezonowych. Świeże warzywa i owoce to podstawa wiosennych propozycji, bez których nie może obejść się karta dań cateringowych. Wiosna to czas pobudzenia przyrody do życia. Należy pójść w stronę odświeżenia oferty cateringu, tak aby dla każdego znalazło się coś dobrego i - co najważniejsze - smacznego. Poza odpowiednią kalorycznością posiłków w menu, należy pamiętać o właściwym rozkładzie makroskładników takich jak: białka, węglowodany i tłuszcz w poszczególnych posiłkach oraz całej diecie. Komponując urozmaiconą kartę, dzięki której dieta nie będzie monotonna, dobrze wprowadzić do niej smaki inspirowane kuchniami z całego świata. Nie bez znaczenia jest, oczywiście, obróbka termiczna poszczególnych składników najwyższej jakości. Tak przygotowane posiłki należy spakować do właściwych pudełek, a te przekazać dalej ? do zgrzewarki - w celu odpowiedniego zabezpieczenia dań. Tym samym catering jest gotowy do dowozu.

Świeżość

Elementem, bez którego trudno mówić o profesjonalnym podejściu do prowadzenia biznesu skupiającego się na ofercie cateringu dietetycznego jest świeżość produktów. Jakość łączy się z ich świeżością. Ma to swoje odzwierciedlenie w konkretnych posiłkach. Przydatność dań do spożycia to najczęściej nie więcej niż dwa dni od czasu przygotowania. Z założenia posiłki dostarczane są do zamawiających na bieżąco, z jednym wyjątkiem - weekendem, gdy dostawca zazwyczaj dowozi w jednym transporcie menu sobotnie oraz niedzielne. Smak i świeżość dostarczanych posiłków musi być priorytetem dla firm zajmujących się cateringiem. Ważne jest też zorganizowanie transportu dań w odpowiednich warunkach chłodniczych pojazdami przystosowanymi do przewozu żywności. Zachowanie ciągu chłodniczego od czasu dostarczenia produktów, przez ich przygotowanie, po dostarczenie, to warunek, bez którego trudno mówić o odpowiednim przystosowaniu się do prowadzenia biznesu tego typu. Nie inaczej jest w przypadku produktów nabiałowych stanowiących istotny element w procesie kształtowania menu cateringowego. Śniadania czy drugie śniadania niejednokrotnie w swoim składzie zawierają jogurty, twarogi, sery. Podobnie rzecz ma się w ofercie podwieczorków. A co w przypadku dipów czy sosów, w których przygotowaniu bez nabiału trudno wyobrazić sobie obiad bądź kolację. Jeśli tylko dieta nie wyklucza nabiału, warto stawiać na jego obecność w jadłospisie. Wówczas należy jednak koniecznie pamiętać o tym, aby był on świeży, odpowiednio przechowywany oraz wraz z pozostałymi daniami prawidłowo transportowany pod drzwi zamawiającego.

Menu bez granic?

Catering dietetyczny od lat zyskuje na popularności i to nie tylko dlatego, że zdaniem wielu przeznaczony jest jedynie dla osób pragnących dbać o swoje zdrowie. To po prostu wygodny sposób na oszczędność czasu, także dla tych, którzy nieszczególnie przywiązują uwagę do tego, co i w jakich ilościach zjadają. Co prawda główne założenia tego typu rozwiązań bazują na korzystaniu z pełnowartościowych posiłków przygotowywanych z dużą precyzją pod kątem wartości odżywczych, a sam catering ma być odpowiedzią na trend zdrowego stylu życia. Nie zapominajmy jednak, że jego różnorodność nie wyklucza osób, które po prostu do swojego codziennego życia chcą wprowadzić nieco odmiany, jednocześnie gwarantując sobie wielorakość potraw i smaków. Tak naprawdę catering dietetyczny jest dla każdego. Pozwala stricte pod siebie dostosować liczbę kalorii, które zawarte będą w menu. Zapewnia też dobór liczby posiłków każdego dnia. Catering niskokaloryczny. Oferta wegetariańska bądź wegańska. Dania bez glutenu czy pozbawione laktozy. Posiłki o wysokiej zawartości kalorii. To tylko niektóre z form diet, które można znaleźć wśród szerokiego wachlarza wyboru rodzajów cateringu. Ponadto często spotkać możemy takie diety jak: keto - stawiająca na tłuszcze, a eliminująca węglowodany oraz cukry, office - głównie dla pracowników spędzających wiele godzin za biurkiem, dash - ograniczająca spożycie wysokoprzetworzonych produktów zawierających dużo sodu, cukru i tłuszczu, low IG - obejmująca produkty o niskim indeksie glikemicznym, standard - składająca się praktycznie z każdych możliwych produktów, domowa ? łącząca tradycyjne, klasyczne dania, często w nowoczesnych wersjach, odchudzająca - skupiająca się na zrzuceniu zbędnych kilogramów, sportowa - dla aktywnych czy oczyszczająca - mająca na celu pozbycie się toksyn z organizmu. Nietrudno zauważyć, że nawet najbardziej wybredni znajdą coś dla siebie, a to dlatego, że inwencja twórcza szefów kuchni podczas komponowania wielu dostępnych menu nie zna granic. Jedyną granicą, którą możemy sobie wyznaczyć, jest limit kalorii.

Co w diecie piszczy?

Wszechobecne kalorie, odrębne smaki i kreatywne podejście do tematu diety. Na tym bazują twórcy cateringowego menu. Przyjrzyjmy się, jak mogą wyglądać propozycje takich zestawień w odróżnieniu od liczby posiłków spożywanych w ciągu dnia oraz diety, którą wybrać mogą zamawiający. W przypadku opcji keto i trzech dań, na śniadanie można przygotować placki z cukinii z wędzonym łososiem i koperkową śmietaną. Na obiad - kurczak z sosem serowym, fasolką i boczkiem. Natomiast na kolację złoży się sałatka gyros z czerwoną kapustą i kurczakiem. Biorąc na tapet propozycję diety wegetariańskiej i możliwość konsumpcji pięciu dań, na pierwsze śniadanie można zaproponować kakaową muffinkę, jogurt malinowy z czekoladą i melon. Drugie śniadanie to caponata z mozzarellą, cukinią, bakłażanem, oliwkami oraz kaparami i bułką proteinową z marchewką. Danie główne skupić mogłoby się na wege pulpetach z tofu w sosie curry-mango, kolendrą, ryżem basmati i fasolą szparagową. Na podwieczorek warto zaproponować jogurtowy shake z marakują, bananem oraz morelami, a na kolację bób po koreańsku z pieczoną papryką, makaronem udon, orientalnym sosem, a także orzechami z nerkowca. Co zaś piszczy w diecie standard? W przypadku pięcioposiłkowego zestawu cateringu dzień rozpocząć możemy od owsianki z kremem krówkowym. Na drugie śniadanie zielony koktajl z mango i limonką. Obiad to np. schab sous vide w sosie śmietanowym z kurkami, kluskami śląskimi oraz ćwikłą z chrzanem. Podwieczorek to propozycja kremu z białych warzyw z chrzanem i jajkiem na twardo. Dzień spędzony w rytmie cateringu zakończy sałatka śródziemnomorska na bazie makaronu orzo. To przykłady różnorodnych diet, które poza smakami i ukierunkowaniem w stosunku do konkretnych konsumentów mogą różnić się także zawartością kalorii w daniach. Najczęściej całodzienny jadłospis, jeśli chodzi o kalorie, mieści się w granicach od 1200 do 3000 kcal. Nie jest to jednak reguła.

Czas na rozwój

Niekończący się rozwój i stawianie przed sobą kolejnych wyzwań to założenia wielu osób prowadzących biznesy gastronomiczne. Jeżeli czyjaś restauracja odniosła sukces, to najczęściej myśli się już o otwarciu kolejnego lokalu - w tym samym mieście, czasem poza jego granicami. Patrząc na to, jak ewoluuje gastronomia, może warto pójść w nieco innym kierunku i mając już ugruntowaną pozycję na rynku restauracyjnym, otworzyć się na ofertę cateringu dietetycznego. Kreatywny i lubiący eksperymentować szef kuchni z pewnością z chęcią podejmie się tworzenia bądź trzymania pieczy nad przygotowaniem menu pod kątem cateringu. Taka forma dla wielu osób, które nie mają możliwości odwiedzenia lokalu, jest wygodna, inspirująca, pomaga zaoszczędzić czas, wprowadzić w swoje życie dobre nawyki, zadbać o niemarnowanie żywności w myśl trendu zero waste, a mówiąc o różnorodności, pozwala wprowadzić w codzienność zbilansowane posiłki. Znalezienie balansu potrzebne jest wszystkim. Zarówno tym stawiającym na zrównoważoną dietę, jak i inwestującym na rynku gastronomicznym. Nie zapominając o stacjonarnych lokalach, czas postawić na rozwój - na ofertę cateringu dietetycznego.