Drób niejedno ma imię

Drób niejedno ma imię

Powiedzieć, że na polskich stołach rządzi tylko kurczak, to tak, jakby powiedzieć, że Polacy jedzą tylko wieprzowinę. Otóż nie. Drób jest obecny w diecie naszych rodaków i tak jak nasi goście uwielbiają kurczaka, tak często wybierają także innego rodzaju mięso drobiowe - indyka, kaczkę, gęś czy perliczkę.

Drób króluje na kartach menu. Z pewnością wszystko wyznaczają trendy, jednak mimo to pozycja drobiu była i będzie mocna. Nie unikniemy całkowicie konsekwencji związanych z "wegerewolucją" na polskim rynku, jednak to nie oznacza, że Twoi goście całkowicie odwrócą się od mięsa. Roślinne zamienniki, które są ogólnie dostępne na polskim rynku, wiele zmieniły w kontekście postrzegania kwestii jakości składników, nie tylko w branży produktów roślinnych, ale i w sektorze mięsnym. W jaki sposób? Konsumenci zaczęli dokładniej przyglądać się składom wszelkich produktów spożywczych, a w przypadku mięsa drobiowego - chętniej wybierają to z wolnego wybiegu, z certyfikowanych hodowli. Zatem zmienia się świadomość Twoich gości, ale jedno pozostaje niezmienne - popularność drobiu.

O kurczaki, ale dobre!

Kurczak to bezkonkurencyjny przedstawiciel drobiu. Jest bardzo popularnym produktem w gastronomii dzięki swojej wielofunkcyjności, gdyż z tego mięsa można przygotować piersi, udka, skrzydełka oraz pokusić się o produkt w całości. Wszystko to sprawia, że kurczaka można przygotować na wiele sposobów. Kurczę pieczone? Jak najbardziej. W palecie swoich zalet posiada również tę, która odpowiada za łatwość przygotowania. Wybierając kurczaka do menu, możemy pokusić się nie tylko o pieczenie, smażenie i gotowanie. Ten rodzaj drobiu smakuje także i na zimno.

Z czym jeszcze kojarzony jest kurczak i za co uwielbiany? To ulubiona przekąska starszych i młodszych, zwłaszcza ci drudzy preferują go w formie popularnych nuggetsów lub stripsów. Stąd szefowie kuchni tak chętnie umieszczają tę wersję kurczaka w swoim menu. Słabość do chrupiącej panierki nie mija.

Na tym nie koniec. By wykorzystać w pełni wszystkie walory mięsa z kurczaka, nie można pominąć podrobów. Największą zaletą podrobów nie jest dostępność oraz cena, ale przede wszystkim ich niepowtarzalny smak. Wątróbka, serca czy żołądki - te także mają swoich zwolenników, a w dodatku zawierają wiele cennych składników odżywczych. Są źródłem pełnowartościowego białka, witamin oraz składników mineralnych. Co więcej, najwyższą wartością odżywczą charakteryzują się: wątroba i serce. W zależności od inwencji twórczej szefa kuchni: drób w całości, w kawałkach, podzielony na partie lub danie z podrobów - kurczak nadal inspiruje.

Kulinarny potencjał indyka

Polacy polubili mięso z indyka, tym samym stało się trzecim po kurczaku i wieprzowinie najpopularniejszym mięsem w Polsce. W przypadku indyków pewne jest to, że decydując się na ten produkt w restauracji, łatwiej sprostamy oczekiwaniom gości. Tak jak wspominałam, świadomość konsumencka wzrasta, ludzie chcą jeść zdrowiej i oczekują, że restauracja, którą wybrali, przestrzega ekologicznych zobowiązań. Indyk jest mięsem drobiowym, dzięki któremu sprostasz tym wyzwaniom. Wszystko dlatego, że z reguły indyki hodowane są w zupełnie innych warunkach niż kurczaki. Dieta indycza jest starannie dobierana i koniecznie musi być wzbogacona o witaminy, ponieważ indyk jest bardzo wrażliwy na wszelkie niepożądane dodatki. Z tego powodu mięso z indyka jest więc znacznie bardziej naturalne niż to z kurczaka, a tym samym polecane szczególnie osobom zmagającym się z alergiami oraz tym, które dbają o formę, ponieważ indyk, ze względu na niską zawartość tłuszczu i dużą zawartość białka, jest polecany przez dietetyków.

Mięso indycze jest bardzo uniwersalne, a każda jego część zagwarantuje zupełnie inne doznania smakowe. Dlatego jeśli podzielimy indyka na części, to najpierw otrzymamy pierś, z której wyróżnia się filety - te idealnie sprawdzą się podczas gotowania, pieczenia, smażenia i grillowania - oraz polędwiczkę, która jest krucha, a jednocześnie została uznana za najszlachetniejszą część indyka. Następnie podczas podziału indyka otrzymamy udziec oraz podudzia. Te części mięsa mają z kolei znacznie ciemniejszą barwę i bardziej wyrazisty smak. W przypadku udźca - szefowie kuchni często decydują się na pieczenie go w formie rolady lub zrobienie gulaszu. Z kolei podudzia są bardzo soczyste i doskonale sprawdzą się jako pieczeń w duecie z sosem. Pozostają jeszcze skrzydła, korpus i szyja. Te części najlepiej wykorzystać podczas przygotowania wszelkich zup.

Czas na kaczkę!

Polacy ponownie wracają do staropolskich dań. W ostatnim czasie zauważalne jest zainteresowanie konsumentów tym gatunkiem mięsa. Z pewnością wynika to z większej świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowego odżywiania oraz chęci odkrywania "starych" smaków na nowo. Twoi goście na nowo zwracają się ku naturalności, ekologii i zdrowiu - dlatego czas na kaczkę!

Kacze mięso, podobnie jak mięsa drobiowe - charakteryzuje się dużą zawartością białka. Jest także źródłem fosforu oraz żelaza. Jednak należy nadmienić, że kaczka jest dość tłustym mięsem drobiowym w porównaniu do kurczaka czy indyka, jednak są to w dużej mierze nienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne dla prawidłowej pracy naszego organizmu.

Kaczka idealnie nadaje się przede wszystkim do pieczenia. Warto upiec ja w całości, wypełniając środek po brzegi nadzieniem z innych gatunków mięsa. Jednak to nie wszystko! Cytrusy, figi, śliwki, rodzynki - to tylko niektóre z dodatków, które doskonale komponują się z wyjątkowym smakiem kaczego mięsa. Dodać do tego wino, które podkreśli jego smak - wszystko to sprawi, że tak upieczony drób uświetni ucztę w Twoim lokalu.

Szlachetna gęsina

Drób jest rodzajem mięsa, które często wybierają szefowie kuchni. Obok kaczki najszlachetniejszym mięsem drobiowym jest gęś. Ten rodzaj mięsa drobiowego jest wyjątkową alternatywą dla popularnego kurczaka czy indyka, dlatego też szefowie często sięgają po gęsinę, polegając na jej aromacie i smaku. Pod względem regionów - to Wielkopolska słynie z gęsiny. Właśnie tam, podczas uroczystości związanych z 11 listopada, czyli Narodowym Świętem Niepodległości oraz poznańskim świętomarcińskim świętem - na wielkopolskich stołach króluje gęsina.

Gęsina jest jednym z najlepszych rodzajów drobiu. Nie można pominąć też kwestii zdrowotnych. Bogata w białko, składniki mineralne oraz witaminy A, z grupy B i E, a wbrew powszechnej opinii - posiada niską zawartość cholesterolu i tłuszczu.

Gęś sprawdzi się w rozmaitych potrawach, i tak jak w poprzednich rodzajach drobiu, także i gęsinę można wykorzystać od udek po szyję lub przyrządzić w całości. Chcąc upiec całą tuszkę, warto pamiętać o uprzednim zamarynowaniu mięsa, a do tego celu doskonale sprawdzą się czosnek, majeranek i rozmaryn.

Perliczka - szlachetny gatunek drobiu

W kwestii perliczek na początek zaznaczyć trzeba, że nie są one na ogół hodowane na masową skalę jak kurczaki. Dlatego bardziej naturalna metoda chowu pozwala ograniczyć stosowanie sztucznych pasz i leków. Tak hodowane ptaki są jednak droższe niż kury z fermy, jednak za sposobem chowu i ceną - stoi jakość.

Perliczka posiada najmniejszą kaloryczność ze wszystkich gatunków drobiu oraz ma o połowę mniej tłuszczu od kurczaka. Mięso z perliczki jest apetyczne, pełne smaku, a także delikatne i można łatwo je przyrządzić na wiele różnych sposobów. Drób ten można łączyć z różnymi owocami, takimi jak brzoskwinie, jabłka, jagody, suszone owoce czy zioła. Owoce pomogą wydobyć najlepszy smak przyrządzonego dania. Mięso perliczki jest uważane za najbardziej wykwintne. Jest przy tym delikatne i aromatyczne. Odpowiednio przyrządzone będzie także kruche.

Perliczka jest najchudszym ze wszystkich mięs drobiowych, trzeba być uważnym, gdy zdecydujemy się ją upiec, ponieważ jest bardzo delikatnym mięsem. Dodatkowo perliczkę można połączyć z boczkiem czy odrobiną słoniny - wówczas mięso będzie bardziej soczyste.

Drób to najprawdopodobniej, zaraz po wieprzowinie, najbardziej popularne mięso w Polsce. Swój sukces zawdzięcza różnorodności rodzajów i gatunków, dostępności oraz właściwościom zdrowotnym. Drób jest bardzo wdzięcznym gatunkiem mięsa, dzięki niemu w szybki i łatwy sposób można przygotować wiele potraw. Co więcej w przypadku drobiu wcale nie trzeba ograniczać się tylko do klasycznych zestawień - drób cały czas zachęca do eksperymentowania i nowych połączeń.

Autor: Agnieszka Rządkowska