Kawa - podróż po smakach i aromatach

Kawa - podróż po smakach i aromatach

W filiżance czy kubku. Na rozgrzanie bądź ochłodę. W kawiarni lub restauracji. Kawa jest z nami wszędzie i niezależnie, w jakiej formie zostanie podana oraz w jakim celu ją pijemy, towarzyszy naszej codzienności. Odpowiednio przygotowana pozwoli odkryć nieznane.

Jej aromat jest w stanie pobudzić każdego z nas nawet w najbardziej senne dni w ciągu roku. Wyjątkowy smak, który zawdzięczamy starannie wyselekcjonowanym ziarnom, pozostaje z nami jeszcze na długo po jej spożyciu. Mowa oczywiście o kawie - podstawowym elemencie dnia wielu z nas, bez filiżanki której trudno wyobrazić sobie poranek. W czym tkwi źródło sukcesu tego napoju? Ile osób, tyle opinii. Z jedną natomiast nie można dyskutować. Kawa wypełnia pustkę. Stawia nas na nogi, ale pozwala też delektować się czasem. Pijąc kawę, nie liczymy bowiem upływających na zegarku minut. Możemy na chwilę zapomnieć o otaczającym nas świecie i w pełni oddać się doskonale przygotowanej filiżance tego napoju. Jednak aby mówić o profesjonalnym podejściu do sposobów przygotowania kawy, warto zasięgnąć opinii eksperta. W przypadku kawiarni czy innych lokali gastronomicznych z pewnością będzie nim barista. Kawa nie ma przed nim tajemnic. Ma je natomiast barista. Tylko on wie, co zrobić, by przygotowana przez niego kawa zaskoczyła gości i jeszcze długo po ostatnim łyku pozostała w ich pamięci.

Artysta w swoim fachu

Baristą w domu może być każdy, ale żeby właściciel lokalu miał gwarancję, że serwując gościom kawę, odpowiada za nią właściwa osoba, warto postawić na profesjonalistę w swoim fachu. Parzenie kawy to we współczesnym świecie prawdziwa sztuka, a barista jest artystą, który swoją wiedzą i umiejętnościami de facto ją tworzy. Przygotowując wysokiej jakości kawę, potrzeba czegoś więcej niż ekspresu, filiżanki, wody i zmielonej kawy. Jeżeli mamy zamiar uzyskać kawę idealną, prezentującą szeroki wachlarz smaku i aromatu, barista musi pochylić się przede wszystkim nad kilkoma istotnymi kwestiami. To użycie właściwej mieszanki kawy w odpowiednich proporcjach, dobranie stopnia zmielenia ziaren, pilnowanie czasu parzenia kawy, kontrola temperatury oraz ciśnienia wody w ekspresie oraz prawidłowy sposób ubicia śmietanki. Poza tym, że należy zwrócić uwagę na powyższe rzeczy, w działaniu baristy potrzebny jest również wrodzony talent - talent poparty ciężką pracą. Po latach procentuje ona doświadczeniem, a jego nie da się kupić. Ważne, aby barista skupiał się nie tylko na kawie samej w sobie. Nieocenione są rozmowy baristy z gośćmi lokalu, ich edukacja w zakresie tematyki związanej z kawą oraz wątkami okołokawowymi. Goście zawsze doceniają osoby, które o swoich obowiązkach mówią z pasją. Profesjonalny barista zdaje sobie sprawę z wagi takich rozmów, dlatego tak ważne jest pozostanie otwartym na nowinki technologiczne oraz dbanie o swój ciągły rozwój. Doświadczenie poparte licznymi szkoleniami to nieceniona wartość dla właściciela lokalu zatrudniającego takiego pracownika. Warto inwestować w baristów, gdyż są to pieniądze, które w niedługim czasie zwrócą się kilkukrotnie.

Indywidualne podejście

Oszczędzać nie można także na kawie. Co z tego, że za barem będzie stał najwyższej klasy barista, jeżeli nie pozwolimy mu na korzystanie z najlepszych mieszanek kaw. Kawiarnie i inne lokale gastronomiczne, które za cel uznają posiadanie w ofercie licznych pozycji kawowych, muszą liczyć się z tym, że świadomy smaku i aromatu kawy gość niemiło się zaskoczy, jeżeli w jego ustach pojawi się napój co najwyżej średniej jakości. Warto w takiej sytuacji wydać nieco więcej, ale zagwarantować gościom naprawdę niezapomniane wrażenia. Kawa musi wzbudzać w nich wyłącznie pozytywne emocje, dzięki czemu chętniej będą wracać do danego miejsca. Odpowiednio przygotowana kawa ma za zadanie spełnić oczekiwania nie tylko fanów klasycznego espresso, ale także miłośników kremowego cappuccino czy latte. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest odróżnienie się od wielu lokali, które często w swojej ofercie mają podobne kawy. Kawiarnia zaopatrzona w unikatową kawę? To coś, co po pierwsze wyróżni lokal na tle innych miejsc, a po drugie przyciągnie większą liczbę gości. Warunkiem wybrania kawy o odpowiedniej jakości jest postawienie na kawę ziarnistą. Jednak w takiej sytuacji postawmy nie tylko na ogólnodostępne mieszanki kawy, ale też te oferowane przez niewielkie palarnie kawy. Im większy wybór kawy, tym lepiej dla gości. Coraz więcej palarni oferuje możliwość opracowania autorskiej kawy do kawiarni na wyłączność. Mieszanka jest tworzona przez osoby pracujące w palarni w oparciu o oczekiwania gości, przy uwzględnieniu wiedzy i doświadczenia w paleniu ziaren. Takie kawy zapewnią danemu lokalowi indywidualną ofertę, której nie da się znaleźć w żadnym innym miejscu.

Paleta kaw

Arabika czy robusta? W jakich proporcjach tworzyć mieszanki, by smak oraz aromat kawy przyciągał gości od samego wejścia do lokalu? Każdy ma swoją wizję i swój pomysł na ofertę lokalu, natomiast jedno, co jest pewne, to fakt, że powinny znaleźć się w niej pozycje dla tych mniej, jak i bardziej wybrednych gości. Na co zatem postawić w karcie kaw?

Zdecydowany numer jeden to espresso. Idealny sposób na szybkie pobudzenie. Charakter kawy określa jej wyrazisty zapach, smak, a także barwa. Klasyczne włoskie espresso najczęściej parzy się z mieszanki różnych gatunków kaw. Na powierzchni odpowiednio zaparzonej kawy zauważymy gęstą orzechowo-brązową piankę, a pod nią znajdziemy esencjonalne espresso. Prawidłowo podane espresso uzupełnione powinno zostać kieliszkiem wody.

Jeżeli dla kogoś jedno espresso to za mało, powinien postawić na riseretto. Do jego przygotowania zużywa się dwa razy mniej wody niż w przypadku espresso, dzięki czemu napar jest bardziej intensywny, ale i ma cierpki smak. Riseretto zaleca pić się całe na raz. Podaje się je również z wodą.

Po drugiej stronie riseretto stoją lungo i americano. Oba te rodzaje opierają się bowiem na espresso, ale z większą ilością wody. Lungo to tzw. przedłużone espresso, ponieważ aby je stworzyć, po uzyskaniu espresso nie należy przerywać zaparzania, przez co objętość kawy zwiększy się, a smak będzie delikatniejszy. Americano zaś przygotowuje się poprzez dodanie gorącej wody do espresso.

W ofercie kaw nie może zabraknąć cappuccino. W jego skład wchodzi espresso oraz spienione mleko i to właśnie ono jest sekretem idealnie przygotowanego cappuccino. Dzięki mleku unosząca się na powierzchni kawy pianka jest kremowa i pozbawiona widocznych pęcherzyków powietrza.

Pozycja dostępna raczej w każdym lokalu to caffe latte. Łagodna i mleczna kawa, znakomicie łącząca się z różnymi syropami i posypkami, staje się świetnym rozwiązaniem na połączenie kawy ze słodką niespodzianką. W przypadku jej przygotowania bardzo ważna jest kolejność działań. Jeśli chodzi o picie latte z syropem, należy wlać go na spód szklanki, następnie dodać porcję espresso i na koniec zalać wszystko gorącym, spienionym mlekiem. W przypadku latte macchiato najpierw na dno szklanki wlewa się spienione mleko, a dopiero na końcu dolewa espresso. Należy to robić ostrożnie - po ściankach naczynia.

Czas na mokkę, czyli połączenie mocnej i aromatycznej kawy z gęstą czekoladą. Uzupełniają ją bita śmietana oraz kakaowa bądź cynamonowa posypka. Jeżeli wśród gości znajdzie się wielbiciel połączeń kawowo-alkoholowych znakomitym rozwiązaniem dla niego będzie irish coffee. Kawa serwowana z irlandzką whiskey nie dość, że pobudzi, to w dodatku rozgrzeje. W przypadku klasycznej kawy po irlandzku mamy do czynienia z miarką whiskey, łyżką cukru trzcinowego, zaparzoną kawą oraz wieńczącą dzieło bitą śmietaną.

Co, jeżeli zamiast czegoś na rozgrzanie, goście będą chcieli się nieco orzeźwić? W takiej sytuacji naprzeciw im wychodzi cafe frappe. Odróżnia się ona od tradycyjnych form kawy tym, że do jej przygotowania wystarczy kawa rozpuszczalna. Nie ma tutaj konieczności tworzenia bazy z espresso. Kilka łyżek kawy rozpuszczalnej wystarczy zalać wodą oraz mlekiem, dodając przy tym cukier. Wszystkie składniki wystarczy dokładnie zmiksować, aż do uzyskania pianki na górze. Uzupełnieniem frappe będą wrzucone do szklanki kostki lodu.

Partner na dobre i złe

Miłość do kawy to uczucie, które nie przemija. Jeżeli raz zakochamy się w smaku i aromacie tego napoju, będziemy chcieli poznawać go coraz dokładniej. Kawa to nasz partner na dobre i na złe. Towarzyszy nam w chwilach oddechu, odpoczynku, relaksu, ale jest też wiernym przyjacielem w gorszych momentach, czasie melancholii czy smutku. Dzięki szerokiej karcie kaw w lokalu każdy znajdzie tę idealną dla siebie i znakomicie oddającą jego obecny nastrój. Przygotowana przez profesjonalnego baristę z najlepszych mieszanek ziaren pozwoli na chwilę zapomnieć o otaczającej nas codzienności. Wybierając się do kawiarni na kawę bądź do restauracji na obiad i kończąc go filiżanką świeżo zaparzonej kawy, wiemy, że będzie to niezapomniana podróż po meandrach smaków i aromatów, do której z chęcią wrócimy przy kolejnej okazji.

autor: Łukasz Nowak