Polskie wina w festiwalowej odsłonie

Polskie wina w festiwalowej odsłonie

Imprez winiarskich na mapie Polski, zdecydowanie, nie brakuje. W sezonie wiosenno-letnim, niemalże, co weekend możemy spotkać rodzimych winiarzy, degustować polskie wina i cieszyć się radosną atmosferą winnego święta.

Polskie wina, z roku na rok, cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Świadczy o tym nie tylko powiększająca się lista producentów wina i winnic w ewidencji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ale i liczne wydarzenia skupiające polskich winiarzy i wielbicieli trunków.

Choć w 2024 roku wielu imprezom towarzyszyć będzie smutny temat kwietniowych przymrozków, które dla wielu winnic okazały się zabójcze, a właściciele winnic przez trzy dni i noce walczyli z niesprzyjającą pogodą i przymrozkami, nawet do -7°C, to tym bardziej chciałbym zachęcić Was do odwiedzania imprez winiarskich, degustowania win z rocznika 2023 (wszystko wskazuje, że bardzo udanego) i wspierania ludzi, którzy swoją miłość do wina przelali w butelki.

O jakich wydarzeniach z zakresu winiarstwa warto pamiętać? Degustowanie polskich win zaczęliśmy już 1 maja na Lubuskim Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic. Była to czwarta edycja tej imprezy, podczas której za dnia zwiedzaliśmy lubuskie winnice, żeby nocą zanurzyć się w świat zielonogórskich piwnic winiarskich. Zielona Góra to miasto o wspaniałej tradycji winiarskiej, a atmosfera degustacji w odrestaurowanych piwnicach w centrum jest naprawdę niezapomniana. Odbyła się także premiera nowej imprezy na kulinarnej mapie Polski - festiwal Sztuka Polskiego Wina w Białymstoku, podczas którego mogliśmy spróbować wina z kilku polskich winnic, skosztować lokalnej kuchni oraz uczestniczyć w degustacji komentowanej. Choć wydarzenie miało charakter lokalny, nie zabrakło winiarzy z całej Polski.

W dniach 17-18 maja odbędą się dwa arcyciekawe wydarzenia winiarskie: IV Festiwal Win Pomorza Zachodniego w Szczecinie oraz POZnaj Festiwal Polskich Win w Poznaniu. Jeśli ktoś z Was myślał, że na północy Polski nie można robić wina, to przekona się, jak bardzo się mylił. Szczeciński festiwal odbywa się na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich, winiarzom będą towarzyszyły zarówno koncerty lokalnych artystów, jak i stoiska z jedzeniem. Paprykarz i kieliszek Solaris to połączenie, które naprawdę może zaskoczyć. W tym samym czasie w Poznaniu, w samym centrum miasta, na dziedzińcu Starej Drukarni, spróbujemy win z dwudziestu polskich winnic. By lepiej poznać polskie wino, polecam szczególnie odwiedzić kilku reprezentantów wielkopolski. Podczas imprezy odbędzie się Speed Tasting sześciu win z Robertem Makłowiczem, a atmosferę podgrzewać będzie czterech lokalnych didżejów.

Ostatni majowy weekend (25-26 maja) to idealny czas na odwiedzenie Janowca w okolicach Kazimierza Dolnego. To właśnie tam, już po raz czternasty, odbędzie się Festiwal Wina organizowany przez Muzeum Nadwiślańskie. Na szczególną uwagę zasługuje miejsce, w którym całe spotkanie się odbywa, a mianowicie Zamek w Janowcu. Na dziedzińcu zamkowym odbędą się spotkania, degustacje i prelekcje dotyczące kultury, historii i tradycji winiarskiej regionu. W trakcie wydarzenia będzie można również zwiedzić zamkową winnicę, która systematycznie się rozwija.

Co jeszcze czeka pasjonatów polskiego winiarstwa? Poznań słynie ze swoich imprez poświęconych polskim winiarzom, a jedną z najważniejszych jest na pewno festiwal w wildeckiej restauracji SPOT. Już po raz jedenasty będziemy mogli wziąć udział w szeregu degustacji komentowanych, spotkań kulinarnych (w tym śniadania winiarskiego) i prelekcji z producentami. Nie zabraknie premier, nowych projektów oraz roczników. Festiwal poprzedza konkurs polskich win Polskie Korki, co roku zbierający utytułowane jury, które nagradza i wyróżnia najlepsze polskie flaszki.

Natomiast 15 czerwca winiarzy zaprasza Łódź. Już po raz drugi odbędzie się Polisz Wino, czyli Łódzki Festiwal Polskich Win. Organizowany przez ekipę Mucha W Kieliszku, zasłynął nie tylko świetną atmosferą, ale wzorową wręcz organizacją. Festiwal ma charakter miejski, nie zabraknie więc food trucków, a uczestnicy, na pewno, poczują klimat miasta.

Dla winopijców spragnionych kontaktu z przyrodą doskonałą destynacją będzie Jurajski Piknik Winny organizowany przez Pstrąg Ojcowski (22-23 czerwca). Kto jeszcze nie miał okazji, ten musi odwiedzić i spróbować ryb z tutejszych hodowli. W samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego zdegustujemy nie tylko małopolskie wina, ale również specjały lokalnej kuchni na czele z wędzonym pstrągiem.

"Bracia pije gwiazdy" to zdanie będziemy mogli powtarzać prze cały weekend 6 i 7 lipca podczas Festiwalu Polskich win Musujących w Krośnie Odrzańskim. Produkcja wysokiej klasy win z bąbelkami to już standard w przestrzeni polskich producentów wina, a konkretne butelki cieszą się coraz większą sławą, również na arenie międzynarodowej. Uważajcie, bo te wina szybko uderzają do głowy i potrafią wprowadzić w szampański nastrój.

Końcówka wakacji to najstarszy festiwal winiarski w Polsce. W dniach 23-25 sierpnia zorganizowane zostaną, już po raz osiemnasty, Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Impreza zrzesza winiarzy z całej Polski, a atmosfera, jaka panuje na Jjsielskim rynku, każdemu przypadnie do gustu. W trakcie trwania festiwalu będzie można zwiedzić okoliczne winnice oraz wziąć udział w licznych degustacjach. Imprezie towarzyszą konkursy malarskie oraz fotograficzne o tematyce związanej z winem i winnicami.

Winiarski sezon imprezowy w pewien sposób zamyka i podsumowuje Jarmark Winobraniowy w Zielonej Górze. Impreza trwająca ponad tydzień (7-15 września) to okazja, żeby pojechać do licznych winnic okalających Zieloną Górę. W Lubuskim Centrum Winiarstwa można wziąć udział w jednym z licznych warsztatów poświęconym winom z tego regionu.

Oczywiście, opisałem tylko część spotkań polskiej społeczności winiarskiej, które warto zapisać w kalendarzu. W całej Polsce robi się wino i w całej Polsce organizuje się wspaniałe wydarzenia z winem w roli głównej. Mam nadzieję, że z wieloma z Was spotkam się na polskich winnych szlakach.

Marcin Krzystolik

Head Sommelier w winiarni Mine Wine w Poznaniu